گلـــیل دیــارکرمــــــــــــــانــــــج www.golil.ir
توجه توجه...سایت رسمی گلیل افتتاح شد....www.golil.ir
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : یاسر میرزایی
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


هنوز باور ندارم رفته ای، نه تنها من، که درختان زادگاهت «اوغاز»، کوه «کیسمار» و زلال چشمه های آبادی هم باور ندارند. هنوز ترنم صدایت در گوش چکاوکان آبادی است. هنوز کهن سپیداران «اوغاز» سرمست از «ارمان ملک» تواند. هنوز پیران آبادی شور شیرین «گوهر جان» تو را خوب به خاطر دارند.بقیه متن در ادامه مطلب....

هنوز باور ندارم رفته ای، نه تنها من، که درختان زادگاهت «اوغاز»، کوه «کیسمار» و زلال چشمه های آبادی هم باور ندارند. هنوز ترنم صدایت در گوش چکاوکان آبادی است. هنوز کهن سپیداران «اوغاز» سرمست از «ارمان ملک» تواند. هنوز پیران آبادی شور شیرین «گوهر جان» تو را خوب به خاطر دارند.

و عمری برای این مردم خواندی؛ آوای آسمانی «جعفرقلی» خوانی هایت هنوز چون خنک نسیمی در دل دره های اوغاز می پیچد. در اول شهریور1316 چشم بر زندگی گشودی. گونه هایت سرخی سیب های اوغاز را می ماند. نامت را «ابوالفضل» نهادند. تو روز به روز همپای درختان آبادی قد می کشیدی. در شب نشینی های پر شکوه اوغاز، دوتار «رمضان بخشی» و «ابراهیم» اوغازی بی تابت کرده بود. پروانه ای را می ماندی که برگرد شعله ای سرکش در پرواز است. احساس کردی چشمه ای از دلت جوشیدن گرفته است، در خانه، در مزرعه، در ستیغ کوه ها و دل دشت ها صدایت می پیچید؛ آبادی با «ارمان دلال» تو در حالی از خواب برمی خاست که 13 سال بیشتر نداشتی، ایل با «ارمانه سوسه» تو ییلاق را به قشلاق می رساند. باور بوستان ها با «لاله زار» خوانی هایت به شکوفه می نشست. گل ها وقتی گلگون تر می شدند که «دلبرا من» جعفرقلی برلبت میهمان می شد. «دبستان رودکی» اوغاز، آغاز خوش با تو بودن را هنوز در خاطر دارد. «کرد»ها و «ترک»ها تو را از خویش می دانستند. تو چنان با شور و طرب می خواندی که درختان پاییزی یادشان می رفت بی شکوفه اند.

آوازه ات وقتی درخراسان پیچید که پایت به «رادیو کردی» رسید، دهه 40 خورشیدی، دهه درخشش هنر تو بود. تو با اصیل خوانی هایت، با ترانه های لبریز از ذکر حق و زندگی چنان دل ها را دلداده خود کرده بودی که هنوز پیران پارسا «خلیل دل نورانی» تو را در خاطر دارند. اندوه وقتی در صدایت شعله کشید که پسرت - تنها میوه زندگی ات- از دنیا رفت، تو صبورانه این سوگ سترگ را به جان خریدی ولی نخواستی دیگران داغدار همواره دردهایت باشند. این بود که «دلی پر خون لبی پر خنده داشتی».

تو بیش از60 سال از «هزار مسجد» و «ا... اکبر» تا «گلیل» و «شاه جهان» و این سوتر تا «آلاداغ» و «سالوک» مردم را با بدیهه سرایی هایت، با«کردی» و «ترکی» خوانی هایت، با «جعفرقلی» و «کرم واصلی» خوانی هایت، با «تجنیس» و «هه رایی»هایت خوش خاطره کردی، بی آن که چشم بر دست کسی داشته باشی، بی آن که به دنبال صله ای باشی، تو برای دلت می خواندی، حرمت «ساز» و «آوازت» را خوش می داشتی، این بود که در دهه 50 استاد «صفر مرادی» با برنامه «فریادها» حدیث بلند عشق و دلدادگی ات را با قلم شیوای «شهزاد قهرمان» ماندگارتر کرد. فریادها هنوز در گوش ماست. داریم مرورت می کنیم بزرگمرد، بزرگ بخشی، بزرگ هنرمند.

تو چندین سال در«مشهد» و «فریمان» دور از اوغاز بودی و این اواخر در «زیباشهر» شیروان در خانه ای ساده به همراه مهربان همسرت می زیستی اما دلت هنوز «اوغازی» بود. روحت «کیسمار»ی بود، تو در شهر غریب بودی، این جا کسی از امروزیان «دیروزت» را هیچ نمی دانست. تو همین هفته قبل با قامت خمیده ات در صف نانوایی ایستاده بودی، بی آن که کسی بداند تو چه گنجی هستی، چه رنجی کشیده ای، در دلت چه دریایی در تلاطم است، در باورت چه آفتاب هایی در طلوع اند. راه خانه را در پیش گرفتی، رفتی! دوباره «دوتار»ت چشم به «یار» داشت، چشم به تو. تو و دوتار «همزاد» و «همراه» هم بودید. او جای خالی بی فرزندی ات را پر کرده بود. دوتار دلتنگ تو بود، اما دستانت بی فرمان شده بودند. صدایت به بغض گراییده بود. دلتنگ دیارت بودی، دلتنگ نسیم و چشمه و آبادی، دلتنگ اوغاز.

در سوم دی ماه سبکبال کوچیدی، پیکرت داشت به اوغاز می رفت، آن جا که روحت می خواست، آن جا که دلت می خواست. تو را در اوغاز به خاک سپردند. درختان ایستاده بودند، چون سوگواران تهی دست، باور نداشتند تو با آن همه شور و ترانه، با آن صدای پر هیبت دیگر از میانشان رفته ای، تو را به خاک سپردیم، نه تو را، که بخشی از «بودن»مان را، بخشی از تاریخ و هویت مان را، بخشی از ناشنیده ترین ترانه ها و دل سروده های ثبت ناشده نیاکانمان را. تو را به خاک سپردیم، با «ا... مزار» و نامرادی های «سردار عیوض»خان، با غم دیرین«خان کلمیشی» ات و...

حالا تو در اوغاز خفته ای و ما در دیار «گنجینه فرهنگ ها» از تو هیچ نشانه ای نداریم. در به در به دنبال عکسی از توایم. در دیار ثبت موسیقی جهانی اش هنوز «بخشی»ها بی کسان در سکوت رونده اند. کاش تو هم شناسنامه ای هنری داشتی تا امروز برنامه ای چند ساعته از زیبا خوانی هایت داشتیم. کاش نگاهمان به «ساز» و «آواز» این مردم سطحی نبود. کاش باور می کردیم که هنرمندان بلند بیرق داران هویت و اصالت این دیارند. شانه های صبور و پر سکوتی که تمام عشق شان فرهنگ و هنر این مردم است.

دلم گرفته «بخشی»، مویه های «تار»ت دارد پیرمان می کند، دلم به حال دوتاری می سوزد که کاسه چشمانش به سوی تو باز است. دوباره به سمت اوغاز روانه می شوم، این دیار بوی تو را دارد، بوی دوتارت، طنین صدایت در این کوچه های خاکی خواب ما خاکیان را بر می آشوبد. باورم نیست رفته ای. بغض گلوی آبادی را گرفته است. گلوی ما را، گلوی چشمه ها را، با دیدگانی خیس از اشک دست بر خاک مزارت می نهم و می گویم:

می روی و گریه می آید مرا

ساعتی بنشین که باران بگذرد

این یادداشتم در روزنامه خراسان شمالی 5شنبه 7 دیماه 91 به چاپ شده است.

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=3&year=1391&month=10&day=7&id=4622197

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=3&year=1391&month=10&day=7&id=4622197#نوع مطلب : مشاهیر موسیقی خراسان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات