گلـــیل دیــارکرمــــــــــــــانــــــج www.golil.ir
توجه توجه...سایت رسمی گلیل افتتاح شد....www.golil.ir
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : یاسر میرزایی
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
هنری

صنایع دستی

صنایع دستی

واقعیت این است كه در زمینه سنت های دیرینه قومی، زنان كرد شمال خراسان، سهمی بیش از مردان داشته اند. و اگر اكنون نمونه هایی از پوشاك و زیراندازهای محلی باقی مانده است و استفاده می شود به جهت پایمردی و پایبندی زنان كرد به ارزش های بومی و سنتی است.

این دست سازها با آن نقوش و رنگ های زیبا و متنوع دست مایه ی بانوان هنرمندی است كه همانا باورهای بومی، آنان را به خلق این آثار برانگیخته است. از تهیه ی «شیلوار مداخل دار» (نواردوزی) ، جلیقه ی پول دوزی شده و «تاس كلاه» با آویزهای روی پیشانی گرفته تا «پای تابه» و كفش های چرمی مردانه «چارخ carax» و زنانه ی «قنتوز» qontuz (منگوله) دار، معروف به «گرجی» (gorji) و كردی دوزی ها، منجوق دوزی ها، آویزهای اسپند، نواربافی، جاجیم، پلاس، گلیم و ... الخ
بقیه متن در ادامه مطلب.....بر روی ادامه مطلب در زیر کلیک کنید

قالی باقی :

قالی بافیغالباً به شكل معمول بافت قالی و قالیچه و قطعات كوچك از قبیل خورجین، پشتی، نوارهای نسبتاً پهن برای افسار و قالیچه ی روی جمازه ی شتر، بیشتر با رنگ های قرمز و سیاه و سفید اجرا می شود. در بافت قالیچه ها، نقش هایی مانند «چخماق» ، «نیك» ، «شاخ قوچ» و «گل هشت پر» به كار می رود. متن قالیچه اغلب قرمز لاكی است.

 

پلاس بافی :

پلاس بافینوعی زیرانداز است كه مانند گلیم و قالی ابتدا چلّه كشی می شود. پس از آن الیاف رنگارنگ پشم تابیده را به شكل خطوط افقی از تار عبور می دهند و بعد شانه می زنند. در پلاس زمینه ی كار اغلب از خطوط افقی و رنگارنگ تشكیل می شود. از پلاس برای سجاده ی نماز و سفره پیش پای عروس نیز استفاده می شود. پلاس و جاجیم نقش دوزی شده ظاهری شبیه یكدیگر دارند اما خطوط در جاجیم عمودی و در پلاس افقی است 

 

جاجیم باقی :

جاجیم بافیاز جاجیم برای تهیه ی توبره با خورجین و كیسه های حمل علوفه استفاده می كنند. بیشتر به صورت راه راه یا رنگ های متفاوت دیده می شود كه گاهی گل های ریز شطرنجی بر آن بافته می شود. در بافت جاجیم الیاف تار از پشم رنگارنگ با محاسبه ی نوع نقش كشیده می شود و پود پشمی یك رنگ از میان آنها عبور می كند، بعد شانه می خورد و محكم می شود. اصول كار شبیه نوار بافی است، به همین دلیل عرض جاجیم همانند نوار كم است.

 

 

چارخ curux :

چارخكفش چرمی بند دار و یك تكه است كه دور پا چین خورده و بندها دور مچ پا ـ روی «بیتاوه» ـ بسته می شوند.
 

 

سیاه چادر :

سیاه چادرپس از پوشاك مهم ترین مساله برای عشایر كرد شمال خراسان تهیه مسكن است كه معمولاً زنان الیاف لازم را از پشم بز رشته و با دستگاه محلی پارچه سقف و یا بدنه را بافته و مردان آن را برپا می كنند. پشم را قبل از رشتن موم زدایی نمی كنند تا عایقی برای رطوبت باشد و از نفوذ آب به درون چادر جلوگیری شود. سقف چادر به صورت شیب دار قرار می گیرد و ریشه هایی در كنار آن قرار دارد كه آب باران را به پایین هدایت می كنند. این چادر را «كویین» می گویند. از آن جا كه این چادر از پشم سیاه آماده می شود، به آن سیاه چادر هم گفته می شود. سیاه بودن رنگ الیاف باعث می شود تا سایبان مطمئنی در برابر آفتاب باشد و در فصل زمستان داخل چادر گرم بماند. 

كردی دوزی :

کردی دوزیكردهای شمال خراسان اغلب روی كلاه، دستینه، چنگه و بعضی اجزای پوشاك، با الیاف ابریشم الوان و یك نوع دوخت تركیبی فشرده نقش دوزی می كنند و در جشن ها از آنها استفاه می نمایند. به این عمل «كردی دوزی» می گویند.

 


 

دور نین dur nin (سفره ی نان) :

دور نینزنان پشم شتر را تابانده و از آن سفره ای با رنگ های گرم برای نان می بافند. سفره ی گرد و رودوزی شده ای كه مزین به نام خدا به نشانه ی شكر نعماتش و اسماء جلاله ی پیامبر و ائمه ی اطهار، به نیت ازدیاد رزق و بركت حلال است.به نقل از سایت کرمانج
نوع مطلب : هنر و هنرمندان شمال خراسان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic