گلـــیل دیــارکرمــــــــــــــانــــــج www.golil.ir
توجه توجه...سایت رسمی گلیل افتتاح شد....www.golil.ir
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : یاسر میرزایی
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

استاد سهراب محمدی

كمتررویداد فرهنگی است كه در استان خراسان شمالی اتفاق بیفتد و در افتتاح و اختتام آن سهراب محمدی معروف به «سهراب بخشی»هنرنمایی نكند. وقتی دوتار میراث اجدادی اش در میان دستان هنرمندش قرارمی گیرد آن چه در سالن طنین افكن می شود لطافت صدای دوتار او با آواز خوشش می باشد.

در آشخانه پای صحبتش نشستیم وگفت كه ٧٠سال سن دارد و ٥ نسل او چون خودش نوازنده دوتار و خواننده بوده اند.

بقیه متن که بسیار خواندنی است در ادامه مطلب است....در زیر بر روی ادامه مطلب کلیک کنید

 

از چه سنی نوازندگی دوتار را آغاز كردید؟

از١٤سالگی نوازندگی دوتار را نزد مرحوم پدرم آموختم و تا امروز راوی حماسه ها، غم ها و شادی های اقوام كرمانج بوده ام.

 

اولین بار در كدام مجلس دوتارنوازی داشتید؟

در٢٠سالگی و در مجلس عروسی دوتارنوازی كردم و این گونه محافل فرصتی بود تا افسانه ها، حكایت ها و تاریخ ایل كرمانج را بیان كنم.

 

نوازندگی دوتار چه فراز و فرودهایی در این ٥٠سال اخیر داشته است؟

قبل از انقلاب به بخشی ها به چشم مطرب و مجلس گرم كن نگاه می كردند آن شأن و مقامی را كه باید می داشتند نداشتند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به بخشی های اصیل به چشم هنرمند نگاه كردند. یك باره چنان قدر و ارزش والایی پیدا كردیم كه برای خود ما باوركردنی نبود.

 

بارها سرودهای شما با خوانندگی و نوازندگی خودتان از رادیو و تلویزیون پخش شده است از چه زمانی همكاری با رادیو و تلویزیون را آغاز كردید؟

زمانی كه من به همكاری در رادیوی مشهد دعوت شدم روزگاری بود كه مشهد هنوز كارخانه برق مجهزی نداشت كارخانه برق زغال سنگی بود و شب ها به تیرهای برق، فانوس آویزان می كردند. یك خانه خشت وگلی در اختیار رادیو بود و رئیس رادیوی مشهد آقای ایزانلو بودند كه ترانه « لیاره» را زمانی كه هنوز ٢٠سال نداشتم آن جا همراه با نواختن دوتارخواندم.

 

بیش از٤٠ سرود انقلابی كردی به اسم شما درتاریخ موسیقی ایران ثبت شده است اوج این سرودها چه زمانی بود؟

یكی در روزهای انقلاب سرودم كه در مورد شهید بود با این بیت آغاز می شد«شهید نام آوری درسراسر جهان كار توست» و اوج كارهایم در دوران ٨سال دفاع مقدس بود كه سرود «راه حسین راه من است» یكی از زیباترین آن هاست كه هر وقت همراه نوازندگی دوتار می خوانم روح حماسی دیگری در من دمیده می شود.

 

در موقع سرودن یا خواندن سرودهای انقلابی به خصوص در دوران دفاع مقدس چه حس وحالی داشتید؟

٤فرزندم در دوران دفاع مقدس در جبهه ها حضور داشتند و احساس پدر و مادرانی كه فرزند در جبهه داشتم را حس می كردم. وقتی شعری برایشان می سرودم یا غم دل به دوتار می گفتم با تمام وجود فرزندان ایران زمین در سنگرهای مبارزه را همچون فرزندان خودم حس می كردم.

 

تا چه اندازه موسیقی می تواند روح حماسی را در افراد بدمد؟

وقتی شعری را برای فرزندم كه عازم جبهه بود سرودم كه در آن جا گفته بودم «پسرم بیا كمربندت را ببندم تو را از زیر آینه و قرآن بگذرانم و بر بازویت قرآن ببندم برخیز كه پیروزی نزدیك است». هرگاه این سرود را در هر محفلی اجرا كردم مورد تشویق بیش از حد و انتظار روبرو شدم. فرزندانم و جوانان منطقه وقتی از جبهه به مرخصی می آمدند می گفتند صدای تو و به خصوص این سرودت روح حماسه را در جبهه هایی كه بچه های كرمانج وجود دارند می دمد و به اثر موسیقی حماسی پی بردم.

 

شما در جشنواره های زیادی شركت كردید استقبال مردم و مسئولان از نوازندگی دوتار و خوانندگی شماچگونه بود؟

اجراهایی درجشنواره هایی چون«موسیقی فجر»،«موسیقی نواحی »،«سرنانوازان»،«پیران چنگی » داشتم حمایت وتشویق مردم ومسئولان فرهنگی كشور و استان بسیار عالی بود.

 

آیا مردم به خاطر این كه محفل آن ها را گرم می كنید به شما احترام می گذارند یا رمز دیگری در كاراست؟

خوانندگی و نوازندگی من در خدمت فرهنگ كرمانج است وقتی داستان هایی از حماسه، دلاوری، بزرگواری، سخاوبخشش كرمانج ها بیان می كنم درحقیقت به مردم كرمانج منطقه هویت می بخشم او را با فرهنگ غنی خودش آشنا می كنم این جاست كه مردم فرهنگ دوست ما كسانی كه میراث معنوی آن ها را انتقال می دهند دوست دارند و به آن ها احترام می گذارند.

 

شما درخانه فرهنگ ملل در پاریس هم اجرای برنامه داشتید از آن جشنواره بگویید؟

نوروز٨٦ به فرانسه رفتم كه در٢شهر«پاریس»و«لیون» اجرای برنامه داشتم كه شعری از مرحوم علی مهرو را خواندم كه تشویق ایرانیان مقیم فرانسه و مردم خود پاریس ولیون افتخاری بود كه كسب كردم.

 

كدام سرود را در فرانسه خواندید؟

سرودی عرفانی بود. جالب بود كه در شب عید وقتی سرودم در فضای تالار لیون و پاریس طنین انداخت اگرچه بسیاری از آن ها به لهجه كرمانجی آشنایی نداشتند ولی حس می شد كه نوای دوتار بر دل آن ها نشسته است چرا كه تشویق فرانسوی ها فوق العاده بود.

 

سخت ترین روز و شادترین روز زندگی شما در دوران نوازندگی تان كی بود؟

بخشی، روز سخت در زندگی ندارد چرا كه وقتی خداوند بخششی در حق او كرده و مورد عنایتش قرار داده هرچه در زندگی نصیبش می شود زیبایی و شادی است و حتی مشكلات زندگی هم او را در برابر سختی های بعدی مقاوم می كند. مگر پنجه زدن بر سیم تار و از ته دل نوای «الله مزار» سردادن غمی باقی می گذارد؟ ولی اگر بخواهم بگویم شیرین ترین دوران زندگی ام از كی آغاز شد باید چند سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی را بدانید چرا كه تا آن تاریخ اگر مردم به ما به چشم مطرب، نوازنده و مجلس گرم كن نگاه می كردند پس از پیروزی انقلاب به چشم هنرمند نگاه كردند. به ارزش هنر من و امثال من پی بردند به این درك رسیدند كه پنجه زدن بر سیم های تار و بیان داستان ها و حماسه ها، بیان ارزش های معنوی ومیراث كهن ماست. ما نوازندگانی كه ساز و آوازمان ریشه در فرهنگ مان داشت عتیقه ای بودیم كه با انقلاب اسلامی كشف شدیم.

 

چرا نام هنرمندانی چون روشن گل افروز،یگانه ،حاج قربان سلیمانی و شما ماندگار شد؟ در صورتی كه در ٣٠ سال اخیر بسیاری از جوانان وارد این عرصه شدند و چند صباحی درخشیدند و رفتند؟

علاوه بر افرادی كه نام بردید نام و یاد سلطان رضابخشی، علی بخشی، عبداله مهرو در ذهن و دل مردم مانده است علت این جاودانه ماندن نامشان ٣ چیز بود اول این كه حرمت ساز را كه بیانگر حرف دل آن ها بود حفظ كردند و قداستی كه موسیقی دارد بستگی به خود نوازنده است. حاج قربان سلیمانی و امثال او بی وضو دست به دوتار نمی زدند چرا كه می دانستند این ساز باید داستان ها، افسانه ها و حماسه آفرینی های مردم را نسل به نسل منتقل كنند.دوم این كه هرگز برای هنرنمایی خود نرخ نگذاشتند شرط نكردندكه اگر فلان مبلغ را به ما دادید در مجلس شما حضور پیدا می كنیم. سومین راز جاودانگی آن ها حرمت قائل شدن برای مردم بود و وقتی در مجالس حاضر می شدند چشم و دل پاكی داشتند.

 

دوتار نوازی برای شما نان داشت یانام؟

من كشاورزم، چشم بر آسمان دوخته و دل به امید خدا سپرده ام و نان و شهرت و نامم را او عطا كرده است به كم قانع بوده وشاكرم. درجشنواره های بزرگ كشوری و استانی بارها و بارها شركت كرده ام هدایایی ارزشمند دریافت كرده ام و از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مستمری ماهیانه ٨٧ هزار تومان دارم. انتظار مادی ندارم به همین كه می توانم با درخشیدن در جشنواره ای افتخاری برای مردم استان وكشورم كسب كنم راضی ام ولی بیمه كردن هنرمندان، دلگرمی برای هنرمندان جوانی خواهد بود كه یقین پیدا می كنند روزی بازنشسته می شوند و به اصطلاح آب باریكه ای در زندگی خواهند داشت.

 

آرزوی شما درعرصه موسیقی ؟

عاقبت به خیرشدن، رضایت مردم و عنایت روز افزون مسئولان به موسیقی مقامی كه میراث معنوی ماست

منبع:روزنامه خراسان شمالی-28مردادماه خورشیدی

به نقل از سایت موسسه کرمانجنوع مطلب : مشاهیر موسیقی خراسان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات