گلـــیل دیــارکرمــــــــــــــانــــــج www.golil.ir
توجه توجه...سایت رسمی گلیل افتتاح شد....www.golil.ir
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : یاسر میرزایی
مطالب اخیر
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
بجنورد – دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی مرزبانی خراسان شمالی از شناسایی و معرفی سردار ‘عوض خان’ به عنوان اسطوره مرزبانی این استان در ادوار گذشته خبر داد.

فرمانده مرزبانی خراسان شمالی روز یکشنبه در خصوص معرفی اسطوره مرزبانی این خطه به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: این اسطوره مرزبانی در پی تحقیقات و مطالعات اخیر از سوی دفتر تحقیقات کاربردی این فرماندهی شناسایی شده است


بقیه متن در ادامه مطلب....

سرهنگ ‘محسن عزیزی’ اظهار داشت: سردار عوض خان دفاع از روستاهای ‘فیروزه و قوشخانه’ شیروان، از توابع خراسان آن روز را در برابر تهاجم روسها عهده دار بوده است.

وی گفت: علت اصلی سرداری عوض خان شجاعت و در واقع مرزبان بودن وی است که 25 سال بیشتر نداشت و با شنیدن افسانه ها از پدربزرگش ‘محمد دردی خان’ افکار بلندی را در سر می پرورانید که آیا می شود این قدرتهای افسانه ای را احیا کرد؟

سرهنگ عزیزی افزود: عوض خان از طایفه ‘جلالی ها’ است که 350 سال در ایران حفظ و حراست مرزهای شمال شرق ایران را عهده دار بوده اند.

گفته می شود قیام عوض خان پس از امضای معاهده ننگین ‘آخال’ توسط ناصرالدین قاجار و واگذاری بخشی از ایران از جمله روستای ‘فیروزه’ زادگاه وی به روسیه تزاری آغاز شد که طایفه جلالی به سرکردگی عوض خان از این اقدام به خشم آمده و علیه روسها قیام کردند.

سرهنگ عزیزی گفت: ‘عوض خان’ وقتی از تصرف فیروزه (که امروز جزو کشور ترکمنستان است) توسط روس ها شنید چون شیر غرید که چرا ‘فیروزه’ از آن روس ها شود؟ مگر ‘عشق آباد’ کم است که حالا فیروزه و ‘سرانی’ هم باید یورتگاه روس ها شود؟

فرمانده مرزبانی خراسان شمالی گفت: از مادر سردار عوض خان نقل شده است: شنیدم عوض به ناصرالدین شاه قاجار دشنام می داد که پادشاه ایران ما را فروخته است.

وی افزود: عوض خان برای جلب حمایت خانهای شمال خراسان در بخش ‘سرحد’ نزد ‘حیدرخان’، خان بیچرانلو و نیز ‘علی خان بیگ’ از رجال شاملو رفت که آنها حمایت شدیدی از گروه ‘عوض خان’به عمل آوردند.

سرهنگ عزیزی گفت: سردار عوض خان با تحویل گرفتن سلاح و نفرات از خان سرحدی، گروهی از جوانان جلالی را مسلح و به پاسداری از ‘فیروزه’ پرداخت و چیزی نگذشت که روسها به فیروزه نزدیک شدند و با فریاد عوض خان روسها مورد هدف قرار گرفته و شماری به زمین افتادند.

وی افزود: با این برخورد گروه عوض خان نخستین مرحله از جنگ تاریخی فیروزه شروع شد و درگیری بالا گرفت و عوض خان که دیگر او را ‘سردار عوض خان’ می نامیدند ذهن فرمانده یگان نظامی ‘عشق آباد’ را حسابی درگیر کرده و حکم دستگیری سردار را صادر کرده و با سربازان بی شماری راهی فیروزه شدند.

وی گفت: سردار عوض خان با ورود سربازان روسی به فیروزه، این منطقه را ترک کرد و در کوههای اطراف فیروزه سنگر گرفت و جنگ های نامنظم خود علیه روسها را آغاز کرد.

فرمانده مرزبانی خراسان شمالی افزود: دشمن گمان می کرد در این جنگ می تواند در یک سال سردار عوض خان را شکست دهد اما این جنگ 12 سال طول کشید و سرانجام هزاران سرباز در بهار سال 1213 هجری قمری برای دستگیری این سردار وارد ‘گلیل’ شدند و در این جنگ نابرابر با محاصره ارتفاعات و با استفاده از ‘تیربار’ و ‘پنج تیر’ ساخت روس، در برابر سلاحهای قدیمی و شکاری با ماموران سردار جنگیدند و در محاصره و زد و خوردهای شدید سردار عوض خان مورد اصابت گلوله قرار گرفت و با مرگ سردار عوض خان، فیروزه نیز سقوط کرد.

نقل است که همسر دلیر ‘سردار عوض خان’ به نام ‘تیفه گل’ (تحفه گل) که پس از کشته شدن مردان ‘فیروزه’ سرپرستی مردم آن دیار را بر عهده گرفت و شعر زیبای سردار عیوض خان را سرود که بعدها ‘بخشی ها’ (نوازندگان محلی کرمانج) آهنگی زیبا بر شعر نهاده و نام و یاد این جانبازان میهن را جاودانه کردند.

وی گفت: داستان سردار بعد از مرگ سبزش تبدیل به حکایت سرخی در دل تاریخ شد و آرامگاه این سردار در شهر ‘فیروزه’ در کشور ترکمنستان کنونی واقع است.

استان خراسان شمالی در شمال شرق کشور، دارای 301 کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان است. ک/3

623/626

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 80154305
منبع:

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic